Nasza praktyka stomatologiczna w Szczecinie oferuje wszechstronną opiekę, jakiej kochający rodzice pragną dla swoich dzieci. Dzięki dużej empatii, cierpliwości i szczególnie delikatnym metodom leczenia nasi dentyści z miłością opiekują się swoimi małymi pacjentami. W nowocześnie wyposażonych pokojach naszego gabinetu najmłodsi mogą cieszyć się przyjemnym i spokojnym pobytem, dzięki czemu wizyta u dentysty będzie przyjemnością.
Zabawa u dentysty
Większość dzieci nie ma pojęcia, czego się spodziewać w gabinecie dentystycznym. Co to za maszyny i narzędzia? Kim jest ten dentysta? Co oznacza stomatologia dziecięca i jak zachować mocne i zdrowe zęby? Tylko jeśli dzieci uznają leczenie u swojego dentysty dziecięcego za przyjemne, będą chętnie odwiedzać naszą praktykę stomatologiczną w Szczecinie.
Wczesne wizyty u dentysty lub badania profilaktyczne mają tę ogromną zaletę, że u dzieci często nie pojawia się strach przed dentystami, ponieważ od samego początku doświadczają procesu leczenia. W zabawny i pełen miłości sposób uczymy Cię właściwej opieki oraz tego, że regularne wizyty u dentysty mogą być nawet zabawą. Nasz zespół jest dostępny, aby odpowiedzieć na wszelkie pytania i wątpliwości, jakie możesz mieć i chętnie wysłucha nawet najmniejszego pacjenta
Wiemy też dokładnie, co jest ważne podczas leczenia. Unikanie bólu i złych doświadczeń jest najwyższym priorytetem w każdym leczeniu. Oferujemy leczenie zębów u dzieci w znieczuleniu ogólnym.
Badania profilaktyczne
Zdrowie zębów jest priorytetem! Opieka stomatologiczna nad naszymi małymi pacjentami zaczyna się od pierwszego zęba. Zęby mleczne mają niezwykle wrażliwe szkliwo, które jest niezwykle podatne na próchnicę. Możesz chronić zęby swojego dziecka, szczotkując je dwa razy dziennie wacikiem, który później zastąpisz miękką szczoteczką do zębów z szczególnie małą główką szczoteczki. Najlepiej od samego początku myć zęby dzieciom dwukrotnie, aby przyzwyczaiły je do codziennego rytuału. Oznacza to, że od samego początku masz zdrowe i piękne zęby.
Nie tylko mycie zębów jest ważne – powinieneś także zlecić badanie zębów swojemu dziecku doświadczonemu dentystowi, aby zapobiec chorobom zębów i dziąseł. Im szybciej dzieci pójdą do naszej praktyki stomatologicznej w Szczecinie, tym mniej się boją. Badania profilaktyczne są szczególnie ważne dla utrzymania zdrowych zębów dzieci. Dlatego też zakres usług naszej praktyki stomatologicznej jest szczególnie szeroki, oferując Tobie i Twoim dzieciom wiele możliwości leczenia. Wprowadzamy pacjentów w tematykę zdrowia jamy ustnej w ciepły, przyjazny i zabawny sposób, aby stworzyć relację opartą na zaufaniu. Im wcześniej zastosujemy profilaktykę, tym szybciej będziemy w stanie uchronić zęby przed próchnicą.
Fluoryzacja, czyszczenie zębów i lakowanie bruzd to jedne z najważniejszych zabiegów leczenia zębów małych dzieci. Ponadto nasz zespół w praktyce stomatologa dziecięcego oferuje szkolenia w zakresie szczotkowania zębów, aby pokazać dzieciom prawidłową technikę szczotkowania zębów. Najmłodsi poprzez zabawę uczą się używać nici dentystycznej i szczoteczek międzyzębowych do usuwania resztek jedzenia z zębów. Będziesz zaskoczony, jak szybko Twoje dziecko nauczy się korzystać ze szczoteczki do zębów.
Gdy tylko pojawią się pierwsze zęby, maluchy uczą się posługiwać zębami. Ciągle wkładają do ust różne rzeczy, żeby je przeżuć. Aby zęby mleczne zachowały zdrowie, należy o nie dbać od samego początku. W końcu zęby mleczne służą nie tylko do żucia i jedzenia – służą również jako elementy zastępcze zębów stałych. Czyste i nienaruszone zęby nie tylko wzmacniają pewność siebie w dzieciństwie. Zapewniają także promienny uśmiech w wieku dorosłym. Dlatego warto jak najwcześniej przedstawiać swoje dzieci naszym dentystom, aby zapewnić im jak najlepszą opiekę nad pierwszymi zębami. Podczas delikatnej konsultacji wstępnej dowiesz się, jakich narzędzi możesz użyć, aby zadbać o pierwsze zęby swojego potomstwa, aby zapobiec próchnicy. Nasz zespół lekarzy i dentyści dziecięcy są zawsze dostępni, aby odpowiedzieć na wszelkie pytania dotyczące stomatologii dziecięcej.
W związku z tym profilaktyka próchnicy jest jednym z głównych elementów naszej oferty usług. Sprawdzamy także położenie zębów Twojego dziecka, aby już na wczesnym etapie wykryć nieprawidłowe ustawienie zębów.
Uszczelnianie szczelin
Szczeliny to drobne wgłębienia i rowki w zębach bocznych („zębach trzonowych”), które dzieciom trudno jest oczyścić. Im głębsze są te zagłębienia, tym szybciej mogą przylegać osady bakteryjne.
Dlatego w naszym gabinecie stomatologicznym wykonujemy tzw. lakowanie bruzd, aby uzyskać gładką powierzchnię zęba. W ten sposób możemy chronić zęby przed próchnicą. Zabieg trwa tylko kilka minut. Jest również całkowicie bezbolesny.
Zanim dentyści rozpoczną właściwe leczenie, zęby pacjenta czyści się miękką szczoteczką. Następnie leczoną powierzchnię zęba poddaje się krótkotrwałej szorstkości, tak aby tworzywo sztuczne przylegało do powierzchni zęba. Po zamknięciu szczelin plastik utwardza się specjalną lampą emitującą niebieskie światło. Po leczeniu powierzchnia zęba może nadal wydawać się szorstka i nierówna. Dlatego następnie wypolerujemy zęby do wyrównania powierzchni. Im gładsza jest powierzchnia zębów, tym lepiej Twoje dziecko może myć zęby.
Gdy tylko pojawią się zęby stałe, możemy przystąpić do lakowania bruzd. Zwykle dzieje się to od 6 roku życia. W razie potrzeby lak bruzdowy jest odnawiany, aby zapewnić długoterminową ochronę zębów przed próchnicą. Czy masz dodatkowe pytania dotyczące uszczelniaczy bruzd? Zapraszamy do kontaktu z naszą praktyką i umówienia się na badanie profilaktyczne. Czekamy na spotkanie z Państwem!
Fluoryzacja
Każdego dnia zęby Twoich dzieci mają kontakt z żywnością, która może powodować próchnicę. Winny jest cukier, który występuje głównie w sokach owocowych, owocach, cukierkach i czekoladzie. Jeśli resztki jedzenia nie zostaną prawidłowo usunięte, bakterie mogą namnażać się na powierzchni zębów i w przestrzeniach międzyzębowych. Bakterie te wytwarzają niebezpieczne kwasy, które atakują szkliwo zębów i powodują próchnicę. Dlatego tak ważna jest szeroko zakrojona profilaktyka próchnicy u małych dzieci. Fluoryzacja jest integralną częścią zapobiegania próchnicy.
Fluorki to sole niezbędne dla zdrowia zębów. Wzmacniają kości, hamują demineralizację szkliwa zębów i wspomagają jego remineralizację. Aby osiągnąć optymalną skuteczność, fluor powinien być zawsze dostępny w małych ilościach. Wspieramy naszych małych pacjentów stosując specjalne lakiery z fluorem. Nakłada się je specjalnie na zęby za pomocą miękkiej szczoteczki, gdzie łączą się z jonami wapnia ze śliny lub szkliwa zębów. Razem tworzą stabilną warstwę ochronną, która bardzo dobrze przylega do porowatych powierzchni, takich jak wyrzynające się szkliwo zębów czy obszary zdemineralizowane. Związek ten utrzymuje się przez wiele miesięcy i stanowi rezerwuar, z którego uwalniany jest fluor, gdy jest to konieczne, aby wywrzeć działanie ochronne.
Zalet tej metody jest wiele:
- Dowody kliniczne: Liczne badania potwierdzają skuteczność zabiegów lakierem fluorkowym zapobiegającym próchnicy.
- Wydajność: Fluoryzacja zachodzi dokładnie tam, gdzie jest pożądana, a także dociera do trudno dostępnych miejsc, takich jak bruzdy, przestrzenie międzyzębowe i porowate szkliwo zębów.
- Bezpieczeństwo: Podczas stosowania lakieru z fluorem nie ma ryzyka połknięcia, jak to ma miejsce w przypadku żeli i płukanek. Dlatego jest szczególnie odpowiedni dla małych dzieci.
- Szybko i łatwo: Zabiegi fluoryzacji nie tylko trwają kilka minut, ale są też całkowicie bezbolesne dla dzieci.
Dzięki ciągłemu dostarczaniu fluoru nasi stomatolodzy dziecięcy mogą wielokrotnie zwiększyć odporność zębów małych dzieci. Wartościowe sole mogą nawet zatrzymać próchnicę, jeśli na czas umyjemy zęby. W przypadku dzieci ze zwiększonym ryzykiem próchnicy zalecamy fluoryzację dwa razy w roku, a jeśli ryzyko jest bardzo duże, nawet cztery do sześciu razy w roku.
Czasami przydatne może być przyjęcie dodatkowego preparatu fluoru, aby zapewnić odpowiednią podaż fluoru.
Szkolenie z mycia zębów
W naszej praktyce stomatologicznej od samego początku dbamy o zdrowe zęby. W końcu zęby są najważniejsze. Aby zęby naszych najmłodszych pozostały zdrowe, oferujemy specjalne szkolenia w zakresie szczotkowania zębów, dzięki którym nasi mali pacjenci uczą się prawidłowej techniki szczotkowania zębów. Aby płytka była widoczna, malujemy zęby nieszkodliwym barwnikiem, który maluchy mogą łatwo usunąć przy odpowiedniej technice szczotkowania. Od naszego przyjaznego zespołu praktyków dzieci uczą się również, jak używać nici dentystycznej, aby dokładnie usunąć uporczywy osad nazębny.
W jasny i zabawny sposób wyjaśniamy naszym małym pacjentom przyczyny i skutki próchnicy. Tematyka profilaktyki jest oczywiście głównym tematem szkoleń w zakresie szczotkowania zębów, aby pokazać dzieciom skuteczność szczoteczek do zębów, nici dentystycznych i szczoteczek międzyzębowych. W zaledwie kilku krokach dzieci uczą się, jak czyścić nie tylko zewnętrzną, wewnętrzną i żującą powierzchnię zębów, ale także przestrzenie między zębami. Optymalna pielęgnacja zębów to doskonała profilaktyka przeciw próchnicy i chorobom przyzębia. Z tego powodu szczególnie ważne jest, aby dzieci nauczyły się prawidłowej techniki szczotkowania zębów.
Czyszczenie zębów u dzieci
Najważniejszym tematem w stomatologii dziecięcej jest profesjonalne czyszczenie zębów. Za przyczynę próchnicy zębów uważa się resztki jedzenia. Dlatego dzieci powinny myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie, aby zapobiec chorobom zębów. Nie zawsze łatwo jest usunąć płytkę nazębną z zębów. Dotyczy to szczególnie dzieci noszących aparat ortodontyczny. Bardzo stłoczone zęby mogą być również odpowiedzialne za powstawanie próchnicy.
Płytka osadza się nie tylko na powierzchni zębów, ale także w przestrzeniach międzyzębowych i na linii dziąseł. Dzieciom nie jest łatwo myć zęby standardowymi szczoteczkami. Prawidłowe używanie szczoteczki do zębów jest szczególnie trudne we wczesnym dzieciństwie. Dlatego też oprócz szkoleń z zakresu szczotkowania zębów oferujemy naszym najmłodszym pacjentom również dokładne czyszczenie zębów w celu usunięcia z zębów uporczywych osadów i resztek jedzenia. Zabieg ten jest oczywiście całkowicie bezbolesny.
Po pierwsze, nasz zespół w gabinecie stomatologicznym Agnieszki Kalinowskiej Twoje maluchy będą myć zęby miękką szczoteczką, a następnie wygładzić powierzchnię zębów specjalną polerką. Im gładsza jest powierzchnia zębów, tym trudniej przylegają do niej resztki jedzenia. W razie potrzeby przeprowadzamy następnie fluoryzację w celu wzmocnienia szkliwa zębów.
Masz pytania dotyczące profesjonalnego czyszczenia zębów? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat procesu? W takim razie zadzwoń do nas lub umów się na wizytę w naszej praktyce stomatologicznej w Szczecinie. Czekamy również na Ciebie i Twoje dzieci!
Wskazówki dotyczące higieny jamy ustnej dla uczniów szkół podstawowych
Badania pokazują, że prawie co drugi uczeń szkoły podstawowej w momencie rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej miał do czynienia z próchnicą zębów mlecznych. Dlatego szczególnie ważne jest dla nas nauczenie dzieci prawidłowego mycia zębów i odpowiedniego podejścia do higieny jamy ustnej. Aby to się udało, oprócz leczenia w naszej praktyce, ogromną wartość ma także zajęcie się tematem pielęgnacji zębów w domu. Ważne jest, aby przekazywać treści dzieciom w prosty i zrozumiały sposób. Dlatego poniżej podsumowaliśmy kilka pytań i odpowiedzi, które możesz zadać swojemu dziecku, aby wspólnie poszerzać jego bogactwo wiedzy.
Jak powstaje próchnica?
Kiedy płytka nazębna dojrzewa na zębach w sposób niezakłócony, a znajdujące się na niej bakterie regularnie zjadają cukier, wytwarzają kwas. Atakuje to zęby i z czasem powoduje powstawanie dziur.
Jak rozwija się stan zapalny dziąseł?
Jeśli płytka nazębna nie zostanie odpowiednio usunięta z dziąseł, dochodzi do zakażenia bakteryjnego. Ciało czerwienieje i puchnie, może krwawić podczas mycia zębów. Dlatego ważne jest: Jeśli krwawią Ci dziąsła, nie przestawaj szczotkować, ale szczotkuj lepiej.
Które zęby muszę szczególnie dokładnie szczotkować?
Tylne zęby trzonowe są szczególnie trudno dostępne i szczególnie często dotknięte próchnicą u dzieci w Polsce . Najlepszym sposobem na ich oczyszczenie jest szczotkowanie. Na naszych kursach szkoleniowych dotyczących szczotkowania zębów pokazujemy dokładnie, jak to działa.
Kiedy powinienem myć zęby?
Najlepiej robić to rano i ponownie wieczorem, tuż przed pójściem spać, a więc przynajmniej dwa razy dziennie. Jeśli pozwala na to codzienność, korzystny jest trzeci raz, na przykład po obiedzie.
Co powinienem zrobić, jeśli mam dziurę w zębie?
Dziurę należy szczególnie dokładnie oczyścić i umówić się na wizytę w naszym gabinecie, abyśmy mogli się tym zająć.
Jakiej pasty do zębów powinienem używać?
Gdy tylko pojawi się pierwszy ząb stały, zwykle po rozpoczęciu nauki w szkole, nie należy już stosować „pasty do zębów dla dzieci (na zęby mleczne)”. Ważne jest, aby zawartość fluoru wynosiła co najmniej 1000 ppm (patrz opakowanie). Fluor wzmacnia zęby przeciwko kwasom wytwarzanym przez bakterie. Dodatkowo raz w tygodniu zaleca się stosowanie żelu z fluorem dla dodatkowej ochrony.
Jak powinienem myć zęby?
Istnieją specjalne techniki czyszczenia. Powierzchnie żujące, zewnętrzną i wewnętrzną zębów szczotkuje się każdą przez jedną minutę. Podczas naszych szkoleń dotyczących szczotkowania zębów skupiamy się szczególnie na tym temacie, demonstrujemy techniki na miejscu i w razie potrzeby służymy pomocą.
Która szczoteczka do zębów będzie dla mnie odpowiednia?
Właściwa szczoteczka do zębów to zawsze ta, której używasz regularnie! Elektryczne szczoteczki do zębów upraszczają proces szczotkowania.
Co mam zrobić, jeśli moje zęby są krzywe?
W takim przypadku zalecamy indywidualną konsultację ze stomatologiem lub ortodontą.
Jak często powinienem chodzić do dentysty?
Zwykle co pół roku, czyli dwa razy w roku. W niektórych przypadkach dentysta prosi o częstsze przychodzenie do naszego gabinetu na kontrole.
Jak stosować dietę przyjazną dla zębów?
Pomiędzy posiłkami i w nocy należy pić wyłącznie wodę. Należy unikać jedzenia w nocy. Dzięki temu obciążenie zębów kwasami jest możliwie najniższe.
Czy zawsze należy lakować zęby trzonowe?
Nie zawsze musi tak być, szczególnie jeśli zęby mleczne nie uległy próchnicy. Jednakże lakowanie zębów trzonowych ma sens, jeśli na innych zębach występuje próchnica.
Jacy są najwięksi „wrogowie” zębów?
Z jednej strony dojrzały kamień nazębny, który w połączeniu z cukrem sprzyja próchnicy. Z drugiej strony wypadki stomatologiczne, na które szczególnie narażeni są chłopcy w wieku od siedmiu do dziewięciu lat. Obydwa mogą mieć poważne konsekwencje dla Twoich zębów.
Co mam zrobić, jeśli zdarzy mi się wypadek dentystyczny?
Powinnaś jak najszybciej udać się do dentysty. Złamane części zębów należy przechowywać w wodzie lub mleku i wyjąć. Możemy je ponownie przykleić.
Co mogę zrobić, aby chronić zęby podczas uprawiania sportu?
W przypadku sportów obarczonych dużym ryzykiem kontuzji (np. boks, rugby, hokej na lodzie) zalecamy noszenie ochraniacza na zęby. Chętnie doradzimy szczegółowo w naszej praktyce.
Czy nadal masz pytania dotyczące opieki stomatologicznej dla dzieci?
Skontaktuj się z nami. Jesteśmy zawsze do Twojej dyspozycji!