Oprócz próchnicy, choroby przyzębia są najczęstszymi zaburzeniami jamy ustnej w populacji. Zapobieganie jego pojawieniu się poprzez dobrą higienę i nawyki żywieniowe, a także regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym są niezbędne, aby cieszyć się zdrowymi i funkcjonalnymi zębami.
Czym są choroby przyzębia?
Choroby przyzębia to patologie, które wpływają na tkanki podtrzymujące zęby. Z jednej strony mamy zapalenie dziąseł, w którym dochodzi do procesu zapalnego dziąseł.
Gdy choroba nie jest odpowiednio leczona, dochodzi do zaostrzenia infekcji. Paradontoza jest najpoważniejszym stadium choroby, a jej postęp może spowodować ostateczne oderwanie się zębów.
Jaka jest najczęstsza przyczyna paradontozy?
Aby zapobiec chorobom przyzębia, należy wiedzieć, jakie czynniki je powodują. Najczęstszą przyczyną zapalenia dziąseł i przyzębia jest zła higiena jamy ustnej. Z tego powodu codzienne nawyki są kluczowym elementem, jeśli chodzi o unikanie choroby.
Jakie są znaki ostrzegawcze tych zaburzeń?
Należy pamiętać, że osoba cierpiąca na chorobę przyzębia może nie zdawać sobie sprawy, że ją ma, dopóki patologia się nie rozprzestrzeni. Z tego powodu regularne wizyty kontrolne u dentysty są najlepszym sposobem na wczesne wykrycie zaburzenia.
Mimo to istnieją pewne znaki ostrzegawcze, które mogą zwrócić na Ciebie uwagę. Najczęstsze to zaczerwienienie i/lub krwawienie dziąseł, a także stan zapalny i podrażnienie tkanek.
Jakie czynniki sprzyjają pojawieniu się tych chorób?
Palacze są bardziej narażeni na choroby jamy ustnej. Ponadto, ze względu na spalanie papierosów, bardzo często nie występują niektóre z najczęstszych objawów, takie jak krwawienie dziąseł.
Istnieją choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, które utrzymują dwukierunkowy związek z tymi patologiami. Dlatego ważne jest, aby zachować ostrożność i zachować dobre nawyki, aby zapewnić zdrowie jamy ustnej.
Dlaczego higiena jamy ustnej jest niezbędna w zapobieganiu chorobom przyzębia?
Infekcja występująca w tkankach jest spowodowana działaniem bakterii. Bakterie te zwykle rozprzestrzeniają się z powodu złej higieny jamy ustnej, co prowadzi do pojawienia się kamienia nazębnego i płytki bakteryjnej. Szczotkowanie i nitkowanie zębów może temu zapobiec, podobnie jak profesjonalne czyszczenie w klinice dentystycznej.
Jakich pokarmów powinienem unikać lub ograniczać ich spożycie?
Dieta odgrywa zasadniczą rolę w zapobieganiu chorobom przyzębia. Oprócz maksymalnego ograniczenia spożycia pokarmów bogatych w wolne cukry, bardzo ważne jest unikanie spożywania alkoholu lub napojów bogatych w cukier, takich jak napoje bezalkoholowe.
Pamiętaj, że jednym z najlepszych sposobów zapobiegania chorobom przyzębia są regularne wizyty u dentysty w celu sprawdzenia stanu jamy ustnej. Umów się na wizytę w naszej klinice klikając w ten link lub skontaktuj się z nami pod numerem: