Różnice między zębami mlecznymi a zębami stałymi

Zęby odgrywają zasadniczą rolę w naszym codziennym życiu, dlatego bardzo ważne jest, aby wypracować sobie odpowiednią higienę jamy ustnej już od chwili, gdy wyrzynają się w dzieciństwie . Nasz zespół stomatologii dziecięcej w Szczecinie dobrze wie , że chociaż zęby mleczne różnią się od zębów stałych, należy dbać o zęby tymczasowe, aby zapewnić zdrowy rozwój zębów stałych .

Wyjaśniamy główne różnice między dwoma typami zębów , które mamy przez całe życie i jak prawidłowo o nie dbać w okresie przejściowym od dzieciństwa do dorosłości:

Rozmiar i ilość

Zęby tymczasowe są mniejsze niż zęby stałe , co jest pierwszą różnicą. Dzieje się tak dlatego, że dzieci mają mniejsze proporcje niż dorośli. Jego pojawienie się wynika z konieczności nauczenia się żucia jedzenia i prawidłowego wymawiania słów. Warto zaznaczyć, że pierwsza proteza składa się z 20 zębów , w odróżnieniu od stałej z 32 sztuk .

Z drugiej strony, ostatnią różnicą związaną z rozmiarem, zęby tymczasowe mają spłaszczoną koronę, krótkie i wąskie korzenie , podczas gdy zęby stałe mają grubszy i dłuższy korzeń , dzięki czemu lepiej przylegają do dziąseł.

Kolor i kompozycja

Zęby mleczne i zęby stałe również różnią się kolorem , nie mają tego samego odcienia. Głównym powodem jest to, że warstwy szkliwa i zębiny są cieńsze w zębach mlecznych, co powoduje bielszy kolor niż zęby stałe.

Proporcjonalnie do wielkości warstwy zębów mlecznych są cieńsze . Ułatwia to ubytkom dostęp do nerwów, zwiększając ryzyko infekcji, z czym niestety często spotykamy się w naszej klinice stomatologicznej.

Wręcz przeciwnie, zęby stałe mają grubsze warstwy szkliwa , ponieważ muszą wytrzymać znacznie dłużej i wytrzymać silniejsze uderzenia (twarde pokarmy, ewentualne uderzenia itp.).

Wskazówki dotyczące zębów mlecznych i stałych

1. Przestrzegaj właściwej higieny jamy ustnej

W momencie utraty zębów mlecznych zaczynają wyrzynać się zęby stałe. Aby nowe zęby prawidłowo się rozwijały, ważne jest, aby maluchy myły zęby dwa razy dziennie pastą z fluorem .

Dorośli nie powinni zapominać o tym, aby być przy nich i sprawdzać, czy prawidłowo szczotkują zęby. W ten sposób unikniemy odkładania się kamienia nazębnego i przyszłych problemów stomatologicznych.

2. Naucz się nitkować

Jak już powiedzieliśmy wcześniej, pod względem higieny nie powinno być żadnej różnicy pomiędzy zębami mlecznymi i stałymi. Powinno to obejmować codzienne używanie nici dentystycznej w celu wyeliminowania bakterii znajdujących się pomiędzy zębami i dziąsłami.

3. Kontroluj jedzenie

Dieta odgrywa również ważną rolę w zdrowiu zębów. W okresie przejściowym od zębów mlecznych do zębów stałych szczególnie ważne jest ograniczenie spożycia cukrów i kleistych pokarmów , gdyż mogą one przyczyniać się do powstawania próchnicy.

Bardzo ważne jest, aby rodzice dbali o to, aby maluchy w domu spożywały zbilansowaną dietę bogatą w owoce, warzywa i produkty mleczne, aby wzmocnić rozwijające się zęby.

4. Regularnie odwiedzaj dentystę

Regularne wizyty u dentysty są niezbędne w okresie przejściowym od zębów mlecznych do stałych. Stomatolodzy będą monitorować rozwój nowych zębów, z wyprzedzeniem identyfikować potencjalne problemy i doradzać w sprawie dalszej opieki. W naszej klinice stomatologicznej w Szczecinie  dysponujemy gabinetem stomatologii dziecięcej specjalizującym się w patologiach pojawiających się we wczesnych stadiach rozwoju zębów.

5. Wzmocnij zdrowe nawyki

Przejście między zębami mlecznymi a zębami stałymi jest okazją do ugruntowania zdrowych nawyków, ponieważ w tym okresie dzieci bardziej troszczą się o zdrowie jamy ustnej. To idealny czas na zaszczepienie pozytywnych nawyków związanych z higieną jamy ustnej, które położą podwaliny pod długotrwałe zdrowie zębów.

Pomimo różnic między zębami mlecznymi i zębami stałymi, aby zachować zdrowie, oba wymagają rutynowej higieny jamy ustnej. W gabinecie stomatologicznym w Szczecinie – A. Kalinowska – pomagamy najmłodszym w przejściu od zębów mlecznych do zębów stałych, aby było to przyjemne przeżycie . Przyjdź do naszej kliniki i sprawdź stan zdrowia zębów swojego dziecka, zajmiemy się nim z należytą starannością!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *