Dzisiaj porozmawiamy o problemie stomatologicznym u dzieci, na który w większości przypadków rodzice nie zwracają uwagi, bo nie są tego świadomi. Mówimy o próchnicy butelkowej u niemowląt. Ten typ próchnicy dotyka głównie dzieci, ale może pojawić się także u dzieci w wieku od trzech, czterech do pięciu lat.Ze względu na szybkość, z jaką się rozprzestrzenia, próchnica butelkowa u niemowląt nazywana jest także próchnicą szalejącą.
Rodzice nigdy nie powinni lekceważyć tej choroby, ponieważ jest to problem, który może zniszczyć zęby mleczne ich dzieci w ciągu zaledwie kilku tygodni.
Czym jest próchnica butelkowa u niemowląt lub próchnica narastająca?
Zwykle tego typu problemy stomatologiczne nazywane są próchnicą, ponieważ dotykają głównie dzieci karmione piersią i dzieci karmione butelką. Próchnica butelkowa u niemowląt ma tę szczególną cechę, że powoduje niszczenie zębów u dzieci z powodu bakterii, które przeżywają w jamie ustnej, dzięki gromadzeniu się resztek cukru między zębami a dziąsłami.
Szerząca się próchnica zębów pojawia się, gdy rodzice często podają swoim dzieciom pokarmy o wysokiej zawartości cukru w butelkach, takie jak soki owocowe, napoje bezalkoholowe, koktajle mleczne, a nawet mleko matki. Tego typu płyny są bardzo bogate w cukry i zaskakująco łatwo przylegają do zębów dziecka, dlatego stanowią pożywkę dla bakterii powodujących próchnicę.
Logicznie rzecz biorąc, niemowlęta i dzieci najbardziej narażone na tego typu uszkodzenia zębów to te, które z przyzwyczajenia śpią z butelką w ustach. Oprócz soków i napojów bezalkoholowych pełnych cukru, mleko, niezależnie od tego, czy jest to mleko matki, czy nie, zawiera takie substancje, jak maltoza, glukoza czy sacharoza, które służą również jako pożywka dla bakterii i dlatego pomagają w rozwoju próchnicy.
Objawy próchnicy zębów u dzieci
Zęby dzieci dotknięte postępującą próchnicą charakteryzują się postępującym występowaniem białych plam, których największe nasilenie występuje pomiędzy 13. a 24. miesiącem życia dziecka.
Zmiany te mają kształt brzegu dziąsłowego górnych siekaczy, w kształcie „półksiężyca” lub półkola. W ciągu zaledwie kilku tygodni białe plamy ciemnieją, żółkną, aż w końcu przybierają całkowicie ciemny odcień.
Ten typ próchnicy stanowi poważny problem, ponieważ jeśli nie zostanie wyleczony na czas, dotknięte nim zęby mleczne zostaną zniszczone. Dziecko z brakującymi zębami będzie miało problemy z żuciem i mówieniem przez całe życie.
Wskazówki, jak zapobiegać tego typu ubytkom
Choć próchnica butelkowa u niemowląt jest poważnym problemem, łatwo możemy jej uniknąć. Po pierwsze, nasze niemowlęta i dzieci muszą mieć prawidłową higienę jamy ustnej, po drugie: postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:
- Bez butelki podczas snu: nigdy nie powinniśmy pozwalać naszym dzieciom zasypiać z butelką, niezależnie od tego, czy zawiera ona mleko, napoje bezalkoholowe czy soki. Dodatkowo po każdym użyciu butelki należy umyć smoczek i jeżeli wykazuje jakiekolwiek oznaki zużycia wymienić go na nowy.Jeśli nasze dzieci nadal nie chcą rezygnować z butelki, możemy im ją podawać wyłącznie z wodą.
- Zadbaj odpowiednio o dziąsła dziecka: zanim nasze dzieci pójdą spać, musimy oczyścić i masować ich zęby i dziąsła. Jeśli nasze dziecko jest jeszcze niemowlęciem, zaleca się stosowanie zwilżonego gazika wokół palca w celu oczyszczenia i masowania zębów i dziąseł. I odwrotnie, jeśli dziecko jest już w pewnym wieku, lepiej jest używać szczoteczki do zębów z niewielką ilością pasty do zębów (w przybliżeniu wielkości ziarenka ryżu) bez fluoru.
- Pożegnanie z karmieniem nocnym: po pojawieniu się pierwszego zęba mlecznego zaleca się unikanie wszelkiego rodzaju karmienia nocnego (butelką lub piersią).
- Sprawdzaj jamę ustną dziecka: specjaliści zalecają rodzicom okresowe sprawdzanie jamy ustnej dziecka (przynajmniej raz w miesiącu), gdyż w ten sposób będą mogli wykryć pierwsze oznaki próchnicy.
- Zmiany w diecie dziecka: kolejnym sposobem na uniknięcie próchnicy w zębach mlecznych naszych dzieci jest ograniczenie spożycia cukru i możliwie najszybsza wymiana butelki na szklankę lub kubeczek.
Leczenie rozległej próchnicy przez dentystów dziecięcych
W przypadku, gdy ząb nie ma uszkodzeń nerwu lub miazgi, dentysta dziecięcy usunie próchnicę, a następnie wypełni lukę plombą, która zabezpieczy pozostałą część zęba i nie będzie utrudniać wyłaniania się zęba stałego.
Z drugiej strony, jeśli ubytek jest poważny i dotyczy nerwu zęba, dentysta usunie resztki zęba i założy element ustalający, który utrzyma przestrzeń zęba otwartą na późniejsze pojawienie się zęba stałego.