Czym jest stomatologia dziecięca i jakie zabiegi oferuje?

Zęby dzieci również są podatne na różne schorzenia, ale nie każdy dentysta może zająć się leczeniem maluchów w domu. Idealnym rozwiązaniem jest zabranie dziecka do dentysty dziecięcego , który jest przeszkolony w zakresie zapewniania leczenia w odpowiednim czasie.

Przeanalizujemy wszystkie szczegóły dotyczące stomatologii dziecięcej, czym ona jest, zabiegów wykonywanych przez tych specjalistów i innych aspektów, które będą dla Ciebie interesujące.

Co to jest stomatologia dziecięca i kogo leczy?

Stomatologia dziecięca to jedna z wielu dziedzin stomatologii, których zadaniem jest wykrywanie, leczenie i zapobieganie schorzeniom zębów, które mogą rozwinąć się u dzieci już od najmłodszych lat.

Stomatolodzy dziecięcy zapewniają kompleksowe leczenie dzieci od pierwszych lat życia aż do osiągnięcia przez nie dorosłości. Oznacza to, że dzieci od urodzenia, podczas karmienia piersią, w dzieciństwie, w okresie dojrzewania powinny trafiać do dentysty dziecięcego, gdy mają problem z zębami.

Jakie zabiegi najczęściej wykonuje dentysta dziecięcy?

Niektóre z chorób i patologii zębów diagnozowanych i leczonych przez dentystów dziecięcych to:

Ubytki

Niemowlęta nie są wolne od problemów z próchnicą. W rzeczywistości próchnica butelkowa u niemowląt występuje częściej, niż by sobie tego życzyło wielu rodziców. Stomatolodzy dziecięcy będą odpowiedzialni za przeprowadzenie wszystkiego, od diagnozy po leczenie tej choroby.

wady zgryzu

Wady zgryzu i zmiany, które mogą rozwinąć się w niektórych zębach, są również obowiązkiem Stomatologii Dziecięcej. Będą w stanie zdiagnozować ewentualne zmiany w zgryzie i w razie potrzeby skierować nieletniego do specjalisty ortodonty .

Uraz

Dzieci bardzo często upadają, a podczas tych upadków często mogą uderzyć w ząb, co może skutkować pęknięciem zęba lub utratą zęba.

Stomatolodzy dziecięcy mogą wykonać wszystko, od naprawy zęba po jego ponowną implantację.

Zmiany wrodzone

Niektóre dzieci mogą cierpieć na wrodzone zmiany w zębach, które mogą wpływać zarówno na wielkość i kształt zębów, a nawet na ich liczbę.

Aplikacja fluoru

Zabieg ten jest bardzo powszechny w przypadku chęci zapobiegania pojawianiu się próchnicy u dzieci. W ten sposób staramy się remineralizować ząb i wzmacniać go, gdy dzieci doznają uderzenia lub pęknięcia zębów.

Rozmieszczenie utrzymywaczy przestrzeni

Kiedy zęby mleczne wypadają przedwcześnie, w zębach mlecznych może nie być wystarczająco dużo miejsca, aby zmieściły się w jednej linii. W takich przypadkach stomatolodzy dziecięcy stosują zabiegi takie jak utrzymywanie przestrzeni.

Są to urządzenia umieszczane u dzieci, które przedwcześnie tracą ząb mleczny, aby pomóc w utrzymaniu odpowiedniej długości łuku zębowego.

Jak zapewnić dzieciom lepsze doświadczenia podczas wizyty u dentysty?

W przypadku dzieci pierwsza wizyta u dentysty nie zawsze ma na nie pozytywny wpływ, można jednak podjąć pewne środki ostrożności, aby ich pierwsze doświadczenie było przyjemniejsze.

  • Nigdy nie traktuj dentysty jako zagrożenia dla dzieci, ponieważ spowoduje to jedynie negatywne nastawienie dzieci do tych specjalistów.
  • Już od najmłodszych lat należy wpajać dzieciom znaczenie dbania o zęby i wyrobienie w sobie dobrych nawyków związanych z higieną jamy ustnej.
  • Wybór dobrego dentysty dziecięcego, takiego, który wzbudzi zaufanie i który zapewni dobre leczenie najmłodszym.

Jaki jest odpowiedni wiek, aby udać się z dzieckiem do dentysty dziecięcego?

Zwykle pierwszy ząb mleczny pojawia się, gdy maluchy osiągają wiek 6 miesięcy. Już od momentu pojawienia się u dziecka pierwszego zęba wskazana jest wizyta u stomatologa dziecięcego.

Specjaliści ci poinstruują Cię, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej dziecka i sprawdzą, czy pozostałe zęby wyrzynają się prawidłowo.

Co zrobić, jeśli moje dziecko boi się wizyty u dentysty?

Odontofobia u dzieci jest powszechna, dlatego bardzo ważne jest, aby wybrać najbardziej wykwalifikowanego dentystę dziecięcego, ponieważ może on stosować techniki, które pomogą uspokoić dzieci przed leczeniem i w jego trakcie.

Gdy to nie wystarczy, dentysta dziecięcy może zastosować środki uspokajające , niektóre z rodzajów środków uspokajających powszechnie stosowanych u dzieci.

  • Wdychanie odbywa się za pomocą podtlenku azotu.
  • Doustnie, w przypadku której dziecku należy podać lek przeciwlękowy, odpowiednia ilość będzie zależała od jego wagi i wieku.
  • Podanie dożylne. W takich przypadkach niezbędny będzie anestezjolog.
  • Na koniec następuje znieczulenie ogólne, które rekomendujemy w klinice stomatologicznej

Jak należy dbać o zęby dziecka?

W wieku od 0 do 3 lat dbanie o zęby dziecka może być dla rodziców nieco skomplikowane, zwłaszcza jeśli nie wiesz dokładnie, co robić.

Pierwszym krokiem do właściwej pielęgnacji zębów dziecka jest wybór odpowiedniego narzędzia, są to najlepsze opcje.

  • Silikonowy naparstek to chyba jedno z najlepszych narzędzi, zwłaszcza w pierwszym roku życia, gdyż nie tylko pomagają dbać o dziąsła, ale także łagodzą dyskomfort, jaki może powodować wyrzynanie się pierwszych zębów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *