Kiedy tracimy ząb, ważne jest, aby jak najszybciej go wymienić, aby uniknąć problemów w przyszłości. Jest wiele osób, które uważają, że nie trzeba go wymieniać, bo podobno mogą dalej jeść „normalnie”.
Jednak brakujący ząb, który nie zostanie odbudowany na czas, może nawet doprowadzić do utraty otaczających zębów.
Aby tego uniknąć, rozwiązaniem, które oferuje najlepsze rezultaty pod względem komfortu, funkcjonalności i czasu trwania, jest implant dentystyczny.
Czym właściwie jest implant?
Implant jest jak sztuczny korzeń, który umieszcza się w kości szczęki pacjenta. Pasuje do protezy zębowej, która zastąpi brakujący ząb.
Oprócz poprawy estetyki pozwala na przywrócenie funkcji żucia, zwiększając komfort, zdrowie jamy ustnej i samopoczucie pacjenta.
Jakie są główne przyczyny utraty zębów?
Istnieje wiele przyczyn, które mogą prowadzić do utraty jednego zęba, a niektóre z najczęstszych to:
- Uderzenia lub urazy, uprawianie sportów kontaktowych, wypadek, istnieje kilka okoliczności, w których możesz stracić ząb z powodu urazu.
- Ekstrakcję zęba wykonuje się najczęściej w sytuacji, gdy zęba nie da się uratować, zrehabilitować, ze względu na bardzo zaawansowaną próchnicę lub inne powikłania.
- Zapalenie przyzębia, gdy zapalenie dziąseł przechodzi w zapalenie przyzębia, doświadczysz utraty jednego lub więcej zębów.
- Agenezja zębowa, oznacza to, że jeden z zębów nie wyrósł prawidłowo, kiedy powinien.
Co się stanie, jeśli nie uzupełnisz brakującego zęba?
Istnieje kilka konsekwencji niezastąpienia utraconego zęba:
Problemy z żuciem
Aby żucie przebiegało prawidłowo, należy używać wszystkich zębów w jamie ustnej. Jeśli jeden z nich zostanie utracony, pozostałe zęby będą się stopniowo przesuwać i przechylać, aby zamknąć tę lukę, co wpłynie na sposób, w jaki żujemy.
W najgorszym przypadku, jeśli nie jest leczona przez dłuższy czas, może dojść do utraty większej liczby zębów, ponieważ pierwsza utrata nie została prawidłowo wyleczona.Ponadto wiele osób, które straciły ząb, zaczyna żuć po drugiej stronie jamy ustnej, przeciążając ją i stwarzając problemy również w tej części protezy.
Bardziej prawdopodobne jest, że cierpią na próchnicę i choroby dziąseł. Luka pozostawiona po utracie zęba jest idealna do gromadzenia się resztek jedzenia, co ułatwia pojawianie się ubytków i chorób, takich jak zapalenie dziąseł.
Problemy estetyczne
Utrata zęba pogarsza uśmiech, a w wielu przypadkach także samoocena pacjenta.
Czasami spotykamy ludzi, którzy unikają uśmiechania się lub zbyt szerokiego otwierania ust, ponieważ nie chcą, aby uwidoczniła się luka pozostawiona przez ząb. To bezpośrednio warunkuje jakość ich relacji, a ostatecznie ich osobiste samopoczucie.
To pogorszenie stanu kości może również powodować zmiany w wyglądzie twarzy , przez co będzie wyglądać na starszą. Im więcej zębów zostanie utraconych, tym bardziej zbliży się nos i podbródek, a wargi mogą zmienić się w grymas. Dolna trzecia część Twojej twarzy zasadniczo zaczęła się zapadać lub skracać, przez co wyglądasz na nieszczęśliwą i starą.
Dyskomfort
Utrata zęba może powodować dyskomfort podczas żucia, dlatego wielu pacjentów unika spożywania niektórych rodzajów pokarmów, nawet jeśli lubią ich smak.
Powinno być jasne, że od momentu utraty zęba jama ustna traci swoją naturalną równowagę. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest jak najszybsze jego naprawienie, aby zapewnić pacjentowi zdrowie i dobre samopoczucie.
Brakujące zęby mogą pogorszyć otaczającą kość
W przypadku utraty zęba pozostałe zęby zaczynają przesuwać się w kierunku pozycji poprzedniego zęba. Ruch ten nie tylko powoduje krzywe lub źle ustawione zęby, ale także zaczyna niszczyć kość szczęki, zmniejszając jej gęstość i objętość z powodu utraty stymulacji.
Jest to poważny problem, ponieważ powoduje utratę wsparcia strukturalnego w jamie ustnej, osłabienie pozostałych zębów i utworzenie powierzchni trudniejszej do czyszczenia, co zwiększa ryzyko chorób zębów.
Później leczenie staje się trudniejsze i droższe
Jeżeli pomysł uzupełnienia brakujących zębów na początku wydaje się kosztowny i chcesz przedłużyć konieczność leczenia, warto wiedzieć, że z czasem może się ono okazać niezbędne, a w miarę pogarszania się sytuacji będzie coraz trudniejsze i droższe. Wszczepienie implantów dentystycznych
jest trudniejsze , gdy na przykład ilość lub jakość kości uległa dalszemu pogorszeniu. Nie oznacza to automatycznie, że implanty dentystyczne nie wchodzą w grę, ale raczej, że przeszczep kości może być konieczny, jeśli objętość kości nie jest wystarczająca do umieszczenia implantu dentystycznego w danej przestrzeni. Jeśli konieczna jest wymiana kilku zębów, może się okazać, że będziesz potrzebować większej liczby implantów niż w przypadku wcześniejszego leczenia. To wszystko sprawi, że leczenie będzie dłuższe, bardziej skomplikowane i droższe.
Najczęstsze sposoby leczenia brakujących zębów
- Implanty dentystyczne: Małe tytanowe korzenie zębów wprowadzane chirurgicznie do szczęki. Implant dentystyczny ostatecznie zrasta się z kością szczęki podczas gojenia. Tworzy to długotrwałą alternatywę dla korzenia zęba, która przywróci połączenie utracone przez brakujący ząb, stymulując kość szczęki i linię dziąseł, aby utrzymać je przy życiu i zdrowiu. Następnie na implancie umieszcza się filar pokryty mocną protezą dentystyczną, taką jak korona dentystyczna. Dlatego jest to najodpowiedniejsza metoda leczenia brakujących zębów.
- Mosty dentystyczne: rząd sztucznych zębów, które mogą zastąpić pojedynczy ząb lub kilka brakujących zębów poprzez cementowanie na pozostałych zębach po każdej stronie.
- Protezy : Kompletny rząd sztucznych zębów, które można zdejmować i mocować do górnej lub dolnej szczęki.