Procesy w implantach stomatologicznych, fazy i wątpliwości

Implanty dentystyczne to protezy imitujące naturalne zęby, przykręcane do kości tak, jakby były sztucznymi korzeniami. Stosowanym materiałem jest zazwyczaj tytan, który zapewnia doskonałą osteointegrację ze wszystkimi tkankami jamy ustnej. Po osadzeniu na implancie zakładana jest korona, która imituje widoczną część zęba i spełnia wszystkie funkcje tak, jakby był naturalnym zębem.

Na proces implantacji stomatologicznej wpływa kilka czynników, w tym stan jamy ustnej pacjenta. Jeśli to nie jest dobre, należy najpierw rozwiązać istniejące problemy. Ponadto na każdym etapie wszczepiania implantu dentystycznego ważna jest współpraca pacjenta, aby wynik był pożądany.

Implanty dentystyczne, proces

Po wcześniejszym badaniu pacjenta przy użyciu najnowocześniejszych dostępnych innowacji technologicznych, takich jak np. skaner wewnątrzustny, specjalista określi, czy wszczepienie implantów stomatologicznych jest konieczne i w tym celu zawsze będzie liczyć na interwencję innych osób. specjalistów z różnych dziedzin, którzy uznają to za stosowne. Przyjrzyjmy się wszystkim fazom implantów dentystycznych:

Faza pierwsza: badanie pacjenta i planowanie

Na tym etapie dentysta wykonuje wszystkie badania niezbędne do jak najdokładniejszego zbadania zębów pacjenta. Tomografia komputerowa, zdjęcie panoramiczne, zastosowanie skanera wewnątrzustnego itp. Celem jest ocena, która pozycja jest najkorzystniejsza do wszczepienia implantów i czy konieczne jest wcześniejsze leczenie, aby zęby były w jak najlepszym stanie. Oznacza to, że jeśli występują ubytki lub jakakolwiek choroba przyzębia, istotne jest, aby najpierw rozwiązać ten problem przed przystąpieniem do leczenia implantologicznego. Z tego powodu czasami w tej pierwszej fazie konieczna jest interwencja różnych specjalistów.

Faza druga: interwencja chirurgiczna

Interwencja chirurgiczna implantów dentystycznych może odbywać się w dwóch etapach lub w jednym. W pierwszym przypadku implant wprowadza się do kości i pozostawia pod dziąsłem na okres od dwóch do trzech miesięcy. W drugim etapie, po upływie odpowiedniego czasu, implantolog wykonuje nacięcie w dziąśle, aby sprawdzić, czy implant dobrze przylega do kości, a następnie łączy filar i osadza koronę zęba.

Obecnie, ze względu na możliwości technologiczne, którymi dysponujemy, zabieg chirurgiczny zazwyczaj przeprowadza się jednoetapowo, podczas którego osadza się implant wraz z łącznikiem, co pozwala uniknąć drugiego etapu i konieczności interwencji chirurgicznej po zabiegu wszczepienia implantu. 

W zależności od przyczyny utraty zębów może dojść do zakażenia kości. W takim przypadku zaleca się odczekać chwilę, aż infekcja ustąpi i możliwe będzie pomyślne przeprowadzenie leczenia. Po zabiegu, aby pacjent mógł cieszyć się funkcjami zębów, stosuje się natychmiastowe obciążenie. 

Dzięki tej technice pacjent może mieć stałe zęby podczas jednej sesji, aż do momentu udostępnienia ostatecznych implantów. Aby to osiągnąć, stosuje się małoinwazyjną chirurgię pod kontrolą komputera i unika się stosowania protez ruchomych w procesie gojenia. Dzięki tej technice pacjent może mieć zęby tymczasowe na jednej wizycie do czasu zakończenia leczenia implantologicznego.

Okres osteointegracji implantu z kością i dziąsłem jest różny u każdego pacjenta. Trwa zazwyczaj od ośmiu do dwunastu tygodni i pacjent musi punktualnie stawić się na wszystkie wizyty kontrolne zaplanowane przez implantologa.

Faza trzecia: faza regeneracyjna

W tej fazie zakładane są protezy. Ile implantów dentystycznych można wszczepić dziennie? Wszystko zależy od potrzeb pacjenta. Może to być tylko jeden implant lub dwa, ale zdarzają się również przypadki wymiany całego łuku (od 6 do 8 implantów). Implanty zostaną wyprodukowane według potrzeb pacjenta i wkręcone w kość. Stan kości pacjenta zostanie wcześniej zbadany i, jeśli ma małą gęstość, zostanie wykonany przeszczep kości lub inna technika niezbędna do zapewnienia instalacji implantów.

Faza czwarta: utrzymanie implantów

Ta faza jest prawie tak samo ważna, jak poprzednie, ponieważ chociaż implanty wykazały znaczny stopień bezpieczeństwa po zainstalowaniu, należy przeprowadzić wyczerpującą konserwację, aby potwierdzić to bezpieczeństwo. Dlatego też pacjent musi udać się do kliniki na kontrolę wszczepionych implantów, tak samo, jak regularnie sprawdza stan zdrowia jamy ustnej. W ten sposób unika się ewentualnych infekcji lub nieprawidłowego ustawienia implantów na skutek upływu czasu.

Celem kontroli konserwacyjnych jest wczesne wykrycie wszelkich problemów związanych z implantami i możliwie najszybsza próba odwrócenia sytuacji. Najbardziej normalne jest to, że nie ma żadnego problemu, jednak pacjent musi mieć świadomość konieczności zgłaszania się na badania kontrolne, nawet jeśli nie zaobserwuje żadnych niekorzystnych objawów w obrębie swoich implantów, gdyż tylko w ten sposób można mieć pewność, że leczenie zostanie utrwalone i w pełni funkcjonalne w dłuższej perspektywie.

Jakie pytania są najczęściej zadawane w związku z implantami dentystycznymi?

Na poszczególnych etapach procesu wszczepiania implantów dentystycznych pacjenci mają pewne pytania. Oto najczęściej zadawane pytania pacjentów poddawanych leczeniu implantologicznemu:

Czy implanty mogą zostać odrzucone przez organizm?

Tytan jest materiałem doskonale kompatybilnym z organizmem człowieka, jednak w bardzo nielicznych przypadkach może się zdarzyć, że proces osteointegracji zostanie przerwany, czy to na skutek przebytych infekcji, przeciążenia funkcji implantu, czy też z innych powodów. U palaczy częściej występuje ryzyko niepowodzenia implantu, ponieważ zwiększa się prawdopodobieństwo infekcji, a gojenie jest wolniejsze.

W jakim wieku można wszczepiać implanty zębów?

Implanty wszczepia się od 18. roku życia i później nie ma już ograniczeń wiekowych, o ile nie ma przeciwwskazań medycznych, np. innych chorób ogólnorozwojowych.

Czy implanty są zakładane tego samego dnia?

Tak, nawet jeśli implantów jest dużo, można je wszczepić tego samego dnia i jak już wspomnieliśmy, dzięki natychmiastowemu obciążeniu, pacjent może cieszyć się zębami stałymi tymczasowymi ze wszystkimi funkcjami zębów pierwotnych do czasu wszczepienia implantów zainstalowany.

Jak długo trwa wszczepienie implantu dentystycznego?

Czas instalacji implantów zależy od kilku czynników. Po pierwsze wiedza i profesjonalizm implantologa, następnie stan kości szczęki i dziąseł pacjenta, a na końcu współpraca pacjenta.

Wciąż istnieje wiele wątpliwości związanych z procesem wszczepiania implantów stomatologicznych, ale chcemy Ci pomóc i odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania. Umów się na wizytę i ciesz się zdrowymi i pięknymi ustami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *