Objawy źle umieszczonej korony zębowej: rozwiązania i alternatywy

Czasami źle dopasowana korona zębowa może powodować szereg objawów i dyskomfortu u pacjenta, które należy jak najszybciej zbadać przez dentystę. W tym poście przyjrzymy się najczęstszym problemom związanym z nakładkami dentystycznymi i sposobom im przeciwdziałania.

Jak zawsze, wizyta w zaufanej klinice dentystycznej w Szczecinie z długą historią jest najlepszą radą, aby rozwiązać każdy problem jamy ustnej, a także mu zapobiec.

Objawy źle umieszczonej korony zębowej 

Koronę dentystyczną zakłada się w celu przywrócenia funkcjonalności lub estetyki utraconej z różnych powodów, takich jak uraz, choroba przyzębia lub inny stan jamy ustnej. Stosowany jest również w celu utrzymania integralności zęba i zapobiegania problemom w przyszłości.

W przypadku złego założenia korony zębowej pacjent może zauważyć zatrzymanie resztek pokarmu w okolicy dziąseł lub pojawienie się na nich ciemnego paska. Są to objawy, które należy wziąć pod uwagę, ponieważ resztki jedzenia mogą stopniowo niszczyć kość, a w konsekwencji może dojść do utraty zęba i umieszczonej na nim nakładki.

W takim przypadku konieczna jest wymiana korony, ponieważ złe uszczelnienie powoduje gromadzenie się bakterii i późniejsze zagrożenie dla struktur jamy ustnej.

To samo dzieje się w przypadku mostu dentystycznego składającego się z nakładek dentystycznych podtrzymujących korony. Jeśli pokrywy są źle uszczelnione, spowodują poważne problemy i należy je jak najszybciej wymienić.

Bardzo częstym objawem jest niewielkie krwawienie w dotkniętym obszarze podczas mycia zębów. Czarne linie można również zauważyć u podstawy koron. Kiedy pojawią się pierwsze objawy, należy koniecznie udać się do gabinetu stomatologicznego, aby specjalista zbadał pacjenta i stwierdził, czy lakowanie korony nie zostało wykonane prawidłowo, i podjął odpowiednie działania.

Naprawa koron zębowych w Szczecinie

Masz problem z koroną zębową?
W Stomatologia Kalinowska w Szczecinie zapewniamy kompleksową diagnostykę i leczenie problemów związanych z koronami dentystycznymi. Zadbaj o zdrowie jamy ustnej i estetykę swojego uśmiechu!

  • Naprawa uszkodzonych koron dentystycznych.
  • Wymiana źle dopasowanych koron.
  • Leczenie nadwrażliwości zębów po założeniu koron.

Zastanawiasz się, gdzie w Szczecinie uzyskać profesjonalną pomoc stomatologiczną? Umów wizytę już dziś!

Kiedy konieczne jest założenie koron zębowych?

Korony są niezbędne, gdy zagrożona jest integralność pierwotnego zęba, a chcemy uzyskać solidniejszy i znacznie bardziej estetyczny element. Oto najczęstsze przypadki:

  • W zębach bardzo zniszczonych lub zniszczonych przez jakąś chorobę jamy ustnej.
  • Aby uniknąć ewentualnych złamań osłabionych zębów.
  • Do rehabilitacji zębów z defektami kształtu lub koloru.
  • Do wykonywania stałych odbudów protetycznych na mostach koronowo-metalowych.
  • W celu pełnej rehabilitacji zakłada się koronę mocowaną na filarze implantu.
  • W zębach, w których pozostała niewielka ilość tkanki dentystycznej na skutek złamania lub kilkukrotnej odbudowy.
  • Aby uzyskać mocniejszy ząb po leczeniu kanałowym.

Problemy i rozwiązania dotyczące koron dentystycznych

Oto najczęstsze problemy z koronami dentystycznymi po ich zamontowaniu, zanim konieczna będzie naprawa koron zębowych:

Źle dopasowana korona zęba

Gdy pacjent zauważy niewielką ruchomość w koronie, powinien jak najszybciej udać się do gabinetu stomatologicznego, w którym została ona zamontowana. Zwykle dzieje się tak, ponieważ cement mocujący koronę do zęba z czasem ulega zniszczeniu i powoduje powstawanie małych pęknięć, przez które mogą przenikać bakterie. Może to spowodować uszkodzenie naturalnego zęba i spowodować ubytki lub złamania elementu. Rozwiązaniem byłoby oczyszczenie korony i ponowne jej prawidłowe zacementowanie.

Nadwrażliwość zębów

Po wyrzeźbieniu kawałek jest zwykle osłabiony, a pacjent może zauważyć nadwrażliwość na zimno i ciepło. Chociaż jest to zwykle przejściowe, jeśli nadwrażliwość utrzymuje się, przyczyną może być zbyt wysokie położenie korony, co powoduje dyskomfort podczas gryzienia. W takim przypadku rozwiązaniem jest zmniejszenie okluzji za pomocą wierteł. Jeśli nadwrażliwość nie zniknie, alternatywą dla dewitalizacji zęba może być endodoncja, leczenie kanałowe.

Uszkodzona korona

Korony są zwykle wykonane z porcelany i mogą ulegać uderzeniom, a w konsekwencji powodować odpryski. Aby rozwiązać ten problem, specjalista musi wykonać wypełnienie kompozytowe, jeśli odłamek jest niewielki, lub stworzyć nową koronę, jeśli złamanie jest większe.

Wygląd ciemnej linii dziąseł

Jak wiemy, porcelana jest biała, a pod koroną znajduje się metal, który ma za zadanie dopasować element do naturalnego zęba. W miarę upływu czasu guma może się cofać i odsłonić czarną linię tego metalu. W takiej sytuacji koniecznie należy udać się do specjalisty, który zakładał koronę, aby rozważyć najlepsze rozwiązanie problemu.

Nie jest to powszechne, ale u osób może rozwinąć się alergia na porcelanę, żywicę lub metal stosowany w koronach. Dlatego tak ważne są okresowe kontrole w zaufanej klinice stomatologicznej. W ten sposób dentysta będzie w stanie wykryć wszelkie nieprawidłowości w koronach zębowych, niezależnie od tego, czy są to drobne złamania, czy pogorszenie cementowania, a także sprawdzić stan zęba, który je podtrzymuje.

Jak dbać o korony zębowe?

Aby korony służyły jak najdłużej, warto przestrzegać kilku zasad:

  • Szczotkuj zęby dwa razy dziennie miękką szczoteczką.
  • Stosuj nici dentystyczne, szczególnie wokół koron.
  • Unikaj twardych pokarmów, które mogą uszkodzić korony.
  • Regularnie odwiedzaj stomatologa, aby ocenić stan koron i zdrowie jamy ustnej.

Naprawa koron zębowych jest do uniknięcia!

Podsumowanie

Korony zębowe to skuteczne rozwiązanie poprawiające funkcjonalność i estetykę uzębienia. Jednak ich nieszczelność lub niewłaściwe dopasowanie mogą prowadzić do poważnych problemów stomatologicznych. Regularne wizyty kontrolne, odpowiednia higiena i szybka reakcja na niepokojące objawy to klucz do zdrowia jamy ustnej i długowieczności koron.

Zainteresował Cię ten artykuł? Sprawdź inne wpisy na naszym blogu:

Powiązane z artykułem:

Inne z bloga:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *